Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
19.03.2012 11:43 - Долари, долари, уште долари.
Автор: cande Категория: История   
Прочетен: 1235 Коментари: 1 Гласове:
0

Последна промяна: 19.03.2012 11:46


Зачленувањето во НАТО и ЕУ значи расчистување со комунистичкиот начин на живот и комунистичкото минато. Но, и после повеќе од 30 години од смртта на диктаторот Тито сеуште се чуваат многу тајни кои треба да се откријат за да се напише неговата вистинската биографија. Една од најчуваните Титови тајни е одговорот на прашањето: колку пари ги чинеше САД и Велика Британија Титовото „историско не“ изречено на Сталиновата желба за советизација на Балканот?

image

На 15.01.1989 г. белградскиот в-к „Експрес политика" ја објави инфорамацијата дека од 1949 г. до 1964 г. Југославија како грант помош САД добила 30.000.000.000 $ (со букви: триесет милјарди долари). Во оваа сума како награда - помош за Титовата „независна Југославија“ не е пресметана и вредноста на амерканската воена помош во оружје, муниција, пченица и други артикли. Сеуште не е соопштено како биле потрошение оние 30.000.000.000 $ што Тито ги добил од САД за само 5 години од неговото владеење. Непозната е и сумата на долари, во готово, или во стоки, кои ги добил Тито како награда од САД до неговата смрт во 1980 година.

Гласувай:
0Следващ постинг
Предишен постинг

1. cande - НАТО и ЕУ сеуште го штитат диктаторот Тито.
23.03.2012 21:15
ЕУ и НАТО бараат од нас да расчистеме со титоизмот во смила на антилабанството, хомофобијата, па дури и со „уставното име“ на РМ, но не ни кажуваат како и колку го „помагале“ диктаторот Тито да ја зачува „независноста на Југославија“.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: cande
Категория: Политика
Прочетен: 225922
Постинги: 58
Коментари: 63
Гласове: 30
Архив
Календар
«  Февруари, 2024  
ПВСЧПСН
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829