Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
31.03.2012 14:50 - Две слики од Бигла – тајната веќе не тајна!
Автор: cande Категория: Политика   
Прочетен: 2752 Коментари: 1 Гласове:
1

Последна промяна: 31.03.2012 16:13


ПАСКО КУЗМАН ВО 2010 ГОДИНА ГО СПРЕЧИЛ ИЗБИВАЊЕТО

НА ТРЕТАТА СВЕТСКА ВОЈНА

Две фотографии од Бигла потврдуваат: – лани во ноември јавноста била дезинформирана дека власта во РМ ја зафатила златна тресака. Една изјава на Паско Кузман од 2010 г. за в-кот „Вечер“ и двете досега супертајни фотографии од Бигла јасно покажуваат зошто Паско Кузман ја лажел и ја мамел јавноста дека во Бигла нема археолошки наоди.

Прво, да си припомнене на дезинформациите за Бигла, заради зачувувањето на државната тајна под кодното име „нацистичко злато“:

image

Утрински Весник 27.11.2011 г.

image

In Pres 28.11.2011 г.

image

Радио Кочани 28.11.2011 г.

image

Daily Macedonia 29.11.2011 г.

image

Дневник 30.11.2011 г.

image

Skay mk 01.12.2011 г.

image

Камена склуптура на коњ во Бигла снимена на 06.11.2011 г. Претпоставката дека е Шарецот со кого Крали Марко си го делел виното на половина е неосована. Ич не личи на српски „коња врана(ц)“. Оваа камена склуптира по сѐ изгледа е македонски пастув (еден од љубимите на Александар Македонски), а не атинско-грачка кобила.  Главата на овој камен коњ личи на воловска, на говедска, а љубимиот коњ на Александар Македонски го добил името Букефaл , кое во буквален превод од грчки занчи говедска глава. (кликни на сликата да ја видиш поголема)


imageimageimage

Нова Македонија 24.02.2010 г.

image

Камена античка статуа на коњ во Бигла снименa на 26.07.2006 г. Дали овој камен коњ е Букефал? (кликни на сликата да ја видете поголема)

image

Вечер 29.09.2010 г.

Имајки ја на ум изјавата на Паско Кузман за в-кот „Вечер“ дака: „Гробот на Александар Македонски се наоѓа на македонска територија, но не смееме да го откопаме за да не избие Трета светска војна“ се поставуват прашањата дали во Бигла се наоѓа гробот на Александар Македонски и дали, ако ја предизвикаме Третата светска војна, ќе го зачуваме нашето „уставно име“?

Одговорот на поставените прашања може да го видете, ако КЛИКНЕТЕ ТУКА.

Гласувай:
1Следващ постинг
Предишен постинг

1. cande - за Третата светска војна - линк
31.03.2012 14:53
http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=F8EABBA920604447959250DDEBC84135
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: cande
Категория: Политика
Прочетен: 228627
Постинги: 58
Коментари: 63
Гласове: 30
Архив
Календар
«  Юли, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031